EEC - największe wydarzenie biznesowe Europy Centralnej

Polskie firmy chętniej dziś korzystają z pieniędzy na innowacje. Trzeba wzmocnić zaufanie

WNP.pl - 17-02-2021

Chcemy być agencją wykonawczą, która sprawnie realizuje rozdział środków odpowiedzialnych za rozwój innowacji w Polsce – deklarował podczas EEC Trends dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju  dr inż. Wojciech Kamieniecki. To naturalne "doskonalenie operacyjne". NCBR zamierza też jednak - radykalnie i strategicznie - zmienić swą pozycję i w gospodarce, i w administracji. Między innymi te szczegóły naświetla w rozmowie z nami szef Centrum.

Polskie firmy chętniej dziś korzystają z pieniędzy na innowacje. Trzeba wzmocnić zaufanie

Ocena polskich innowacji w ostatnich latach nie jest jednoznaczna: z jednej strony rzuca się w oczy znaczny wzrost środków przeznaczanych na ten cel, z drugiej - efekty wciąż pozostawiają sporo do życzenia . 

– Mimo podwojenia środków i wysiłku wkładanego w rozwój innowacyjności, nasza pozycja na tle innych państw wciąż nie jest zadowalająca – przyznaje dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki. – Wciąż istnieje wiele barier, a podstawową jest ciągle niski poziom zaufania pomiędzy kluczowymi graczami na arenie innowacji.


Nie widać zaufania między naukowcami i przedsiębiorcami, zbyt niski jest też poziom zaufania między przedsiębiorcami a państwem, co zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, widać szczególnie wyraźnie – ocenia Wojciech Kamieniecki. 

Zobacz też: Inauguracja EEC Trends już wkrótce. W doborowej obsadzie

– Utrzymuje się też brak zaufania pomiędzy innowatorami a tymi, którzy mają środki, by te innowacje wesprzeć. Wciąż wolimy sięgać po sprawdzone rozwiązania, które dają przewidywalny zwrot z poniesionych nakładów niż po projekty z natury rzeczy bardziej ryzykowne, które jednak dawałyby szanse zmultiplikowania tych środków – wymienia szef NCBR.

Zobacz też: Kto naprawdę skorzysta na transformacji cyfrowej? Dyskusja na EEC Trends

Oprócz przywoływanych od lat barier, są jednak i powody do optymizmu. 

– Mamy do czynienia nie tylko ze zwiększaniem nakładów, ale też z faktem, że firmy nauczyły się wchłaniać te środki. Jeszcze nie tak dawno Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nie mogło wydać takiej sumy pieniędzy, jaka była zaplanowana, ponieważ nie było wystarczającej liczby projektów odpowiedniej jakości. W tej chwili mamy więcej chętnych niż pieniędzy... – przekonywał Wojciech Kamieniecki.

To akurat krzepi. O tym, co jeszcze krzepi w obrazie polskich innowacji, a co napawa pewnym niepokojem mówi w wywiadzie Wojciech Kamieniecki.

Opowiada również, jak prezentujemy się na tle państw - globalnych liderów inwestycji; czy prawdą jest zwichnięcie proporcji między innowacyjnymi badaniami podejmowanymi wskutek zapotrzebowania instytucji publicznych a realnymi potrzebami i inicjatywami przedsiębiorstw, czyli rynku; wyjaśnia, czy dziś można już u nas mówić  o zrębach systemu wspomagania i pilotażu rozmaitych faz rozwoju innowacji - z etapem wdrożenia włącznie – przez instytucje państwa; jest też o szczegółach świeżej i ambitnej strategii NCBR, która zmierza do radykalnej zmiany pozycji Centrum i w polskiej gospodarce i administracji.

EEC Trends to cykl debat poruszających najważniejsze zagadnienia gospodarcze. Jest on częścią rozłożonej na kilka miesięcy kampanii, której zwieńczeniem będzie kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


EEC