Polski i europejski przemysł mają potencjał do bycia kluczowymi sektorami, które pomogą w osiągnięciu celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Od 2005 r. sektor papierniczy w Europie obniżył swoje emisje o około 29 proc. - oznajmiła Aneta Muskała, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. finansowych International Paper Kwidzyn, podczas konferencji EEC Trends.

Przemysł papierniczy mocno ogranicza emisje CO2. Będzie duże przejęcie polskiej firmy

  • Sektor papierniczy jest liderem przemysłu, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej z biomasy. W niektórych firmach papierniczych w Polsce i w Europie około 60 proc. energii wytwarza się z biomasy. 
  • Branża papiernicza pracuje nad nowymi zastosowaniami papieru i tektury, które mogą zastąpić inne produkty, jak tworzywa sztuczne, przy produkcji których powstaje więcej emisji. 
  • W lutym 2021 r. International Paper poinformował, że porozumiał się z austriacką grupą Mayr-Melnhof Karton AG w sprawie sprzedaży zakładu w Kwidzynie.
- Polski i europejski przemysł mają potencjał do bycia kluczowymi sektorami, które pomogą w osiągnięciu celu neutralności klimatycznej do 2050 r. W działaniach zmniejszających emisje CO2 mamy już spore sukcesy, ponieważ od 2005 r. sektor papierniczy w Europie obniżył swoje emisje o około 29 proc. Widzimy dalszy potencjał do redukcji emisji poprzez poprawę efektywności energetycznej, wdrażanie nowych technologii oraz zmianę stosowanych paliw - stwierdziła Aneta Muskała, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. finansowych International Paper Kwidzyn, podczas debaty "Zielone inwestycje" na konferencji EEC Trends.

Konkurencyjność i ekologia

Zwróciła też uwagę, że w działaniach zmniejszających emisję gazów cieplarnianych nie można zapominać o konkurencyjności gospodarki oraz o tym, że różne państwa i różne sektory startują z różnych punktów.

- Sektor papierniczy jest liderem przemysłu jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej z biomasy. Używamy biomasy powstałej w procesie wytwarzania celulozy - poinformowała Aneta Muskała.

W niektórych firmach papierniczych w Polsce i w Europie około 60 proc. energii produkowanej jest z biomasy.

W ocenie Anety Muskały istotne jest, aby nie traktować biomasy jako paliwa przejściowego.

- Ważna jest stabilność regulacyjna, co pozwoli inwestorom podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne z zaufaniem do państwa - oceniła Aneta Muskała.

Przypomniała, że przemysł papierniczy, jak i inne przemysły energochłonne, jest także kapitałochłonny. Inwestycje w nowe technologie to często koszt kilkudziesięciu czy kilkuset milionów euro.

Nowe zastosowania papieru i tektury

Wiele przedsiębiorstw papierniczych działających w Polsce jest częścią dużych międzynarodowych koncernów i ma bardzo dobrą pozycję wśród branży w Europie i na świecie jeśli chodzi poziom emisji CO2 i energochłonność. Są jednak jeszcze rezerwy w tym zakresie.

Sektor papierniczy pracuje nad nowymi zastosowaniami papieru i tektury, które mogą zastąpić inne produkty, przy wytwarzaniu których powstaje więcej emisji. Prowadzone są prace nad butelkami papierowymi czy tekturowymi, które mogą zastąpić jednorazowe pojemniki i naczynia plastikowe lub metalowe.

Grupa International Paper jest jednym z największych na świecie producentów papieru, celulozy i opakowań opartych na włóknach. Zatrudnia ponad 50 tys. pracowników i obsługuje ponad 25 tys. klientów w 150 krajach.

Sprzedaż zakładu w Kwidzynie

International Paper prowadzi działalność w Polsce od 1992 roku, zatrudniając prawie 2,5 tys. pracowników w dwóch siedzibach: w fabryce papieru i celulozy w Kwidzynie oraz w Centrum Usług Wspólnych w Krakowie. Firma posiada również swój dział sprzedaży w Warszawie.

W lutym 2021 r. pojawiła się informacja, że International Paper porozumiało się z austriacką grupą Mayr-Melnhof Karton AG ws. sprzedaży zakładu w Kwidzynie. Przewidywana wartość sprzedaży to 670 milionów euro. Finalizacja transakcji ma nastąpić w trzecim kwartale 2021 r. 

Czytaj także: Polska popiera wprowadzenie podatku węglowego na granicach UE